"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Sfințirea crucilor ce vor fi aşezate pe turla bisericii din parohia „Sfântul Ierarh Iosif cel Nou de la Partoș” din localitatea Rieti

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, miercuri, 24 iunie 2020, la sărbătoarea Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit slujba de sfințire a crucilor ce vor fi amplasate pe viitoarea biserică de lemn din parohia „Sfântul Ierarh Iosif cel Nou de la Partoș” din orașul Rieti, regiunea Lazio, protopopiatul Lazio II. 

Parohia din Rieti, păstorită de Preacucernicul Părinte Constantin Holban, a început lucrările de construcție la biserica din lemn în luna februarie, anul curent, însă, datorită situației de urgență generată de pandemia covid-19, lucrările au fost oprite pentru mai bine de două luni, reluându-se la începutul lunii iunie.

În cuvântul său, de la sfârșitul slujbei de sfințire, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania i-a încurajat pe membrii comunității din Rieti, amintind că greutățile datorate pandemiei prin care întreaga lume trece, nu trebuie să fie o piatră de poticnire, ci un prilej și o motivare de a-L căuta și a face cu mai multă râvnă voia și lucrările lui Dumnezeu. De asemenea, a încurajat comunitatea să ducă la bun sfârșit lucrările de construcție a bisericii, aceasta fiind un locaș închinat lui Dumnezeu, dar și un loc care scoate în evidență credința oamenilor și este mărturie a culturii noastre românești în această parte a Italiei.

La sfârșit, credincioșii au primit binecuvântare prin stropirea cu apă sfințită, ziua de 24 iunie însemnând o etapă depășită în vederea realizării visului comunității parohiei din Rieti, de a avea un locaș de închinare propriu.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3462154