"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Trei zile de comuniune a cinci familii de preoți  din Roma și împrejurimi

    

    Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Române a Italiei și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania - Episcop Vicar, Departamentul pentru Familie al EORI, condus de Părintele Gabriel Apopei, a lansat propunerea organizării unei ieșiri la munte în perioada 30 iunie – 2 iulie 2020. La acestă provocare adresată preoților din zona Lazio, cinci familii de preoți au reușit să dea curs în acest an.

Acest eveniment, în virtutea respectării tuturor regulilor actuale de prevenire a pandemiei, este o premieră în cadrul Departamentului pentru Familie și se înscrie în seria de manifestări dedicate Anului omagial al pastorației părinților și copiilor, hotărât de Sfântul Sinod al BOR.

Locul  pentru a  împreună-ședea cele trei zile a fost ales cu grijă dintre mai multe locații posibile și astfel camping-ul Amalasunta de pe malul Lacului Bolsena,  în apropierea orașelului medieval Montefiascone, s-a dovedit a fi cel mai potrivit pentru o astfel de manifestare, datorită fumuseții peisajului; acesta cuprinde întinderea nesfârșită de apă a lacului vulcanic, insulele ce se înalță măreț și stingher undeva departe de țărm,  munții ce înconjoară acest lac și localitățile cuminți și liniștite ce se văd presărate parcă la distanțe potrivite una de alta.

Programul a fost unul lejer însa nu lipsit de momente frumoase și constructive, ce a cuprins: activități educative și sportive dedicate copiilor, masă în aer liber, plimbare pe malul lacului, dialoguri pe teme pastorale, de familie și educația copiilor, schimburi de exepriență între preoții cu mai multă vechime și cei de curând hirotoniți, momente de rugăciune, lectură individuală în spațiile verzi și umbroase ale camping-ului.

Demne de remarcat în acest scurt material ar fi doua momente deosebite atât prin noutatea lor cât și prin importanța lor culturală și duhovnicească.

Primul  eveniment se referă la vizita - propusă de părintele Aron Horciu de la Parohia ”Sf. Apostol Andrei și Sf. Mc. Marina” din localitatea Montefiascone, bun cunoscător al frumuseților locului, ghid competent și binevoitor – pe insula Bisentina, cea mai mare dintre cele două insule care se ridică splendid desupra lacului. După o scurtă călătorie cu șalupa, sosiți pe insulă, părinții dar în mod deosebit copiii, s-au emoționat să văda și să descopere acest loc pătruns de o istorie bogată care duce până în perioada etruscă-romană, unde în apropiere exista un oraș numit Bisenzio, de unde vine și numele actualei insule nelocuite de ceva vreme, dar care păstreză urmele medievale ale splendorii și vitalității ce o purta atunci, cu cele șapte biserici care au fost ridicate de-a lungul insulei. Curiozitatea și încântarea copiilor a fost atunci când au putut pătrunde în galeriile adânci săpate în pământul insulei, care au origine etruscă și care acum sunt cunoscute sub numele de Malta dei Papi.

Al doilea moment foarte însemnat s-a petrecut în ziua de joi 2 iulie, zi în care Biserica Ortodoxă Română îi sărbătorește pe Sf. Voievod Ștefan cel Mare și pe Sf. Ier. Ioan Maximovici, când preoții au împreună-slujit Sfânta Liturghie în Biserica ”Sf. Apostol Andrei și Sf. Mc. Marina” din localitatea Montefiascone, comunitate de curând înființată. Comuniunea realizată în zilele precedente  s-a încununat astfel prin Împartășirea cu Trupul și Sângele Domnului. La finalul Liturghiei toți cei prezenți s-au închinat la Sfintele Moaște prezente în acestă Biserică și la Icoana Maicii Domnului ”Cea care alăptează” zugravită pe peretele de lânga Altar. În continuare s-a vizitat catedrala Sfânta Marina din localitate, care se ridică măreț pe colină și care de asemenea ascunde o istorie lungă, bogată, ce merită cercetată  măcar de cei care vin să se închine aici.

Aceste trei zile au dat posibilitatea, atât preoților cât și familiilor lor, pe de o parte să se desprindă pentru puțin din activitățile cotidiene ce le desfășoară în oraș pentru a regăsi puterea și liniștea necesare unei slujiri bogate și rodnice spre mântuirea proprie și a aproapelui, iar pe de alta să se poată face un schimb de experiență constructiv și o bună oportunitate de comunicare.

Slava lui Dumnezeu pentru toate!

A consemnat, pr. Gheorghe Zavate, Centrul Eparhial

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3462150