"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Slujire arhierească la Parohia Intrarea Domnului în Ierusalim din Ostia (Roma 5)

Doamne, intră și în acoperământul casei sufletului meu și vindecă-ma pe mine, sluga Ta !

În Duminica a patra după Rusalii (5 iulie 2020), credincioșii parohiei „Intrarea Domnului în Ierusalim” din Ostia - Roma 5, au avut bucuria de a primi în mijlocul lor pe Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. 

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie a vorbit credincioșilor despre lucrarea tainică a lui Dumnezeu, care a semănat credința cea adevărată în sufletul sutașului, din care a izvorât dragostea față de aproapele (dragoste care de altfel se arată vindecătoare), dar și o căutare profundă a cuvântului vieții, dincolo de rigorile și condiționările lumii. Preasfințitul Atanasie a subliniat de altfel și similitudinea suferinței credincioșilor din perioada de lock-down când, la fel ca și sluga sutașului, eram „neputincioși în casele noastre”.  Întocmai însă precum sutașul, și credincioșii au nutrit o profundă nădejde și au simțit tainic mângâierea Harului lui Dumnezeu care a făcut ca sufletele lor să fie „unite în distanțare” și mai stăruitoare în rugăciune.

La încheiera slujbei, poporul, ce parcă nu mai dorea să părăsească „biserica de sub cerul liber”, a fost binecuvântat de Preasfințitul Părinte Atanasie prin stropirea cu agheazmă și prin dăruirea de iconițe.

La final, Părintele Paroh Gheorghe Militaru a adus gând de mulțumire pentru aleasa bucurie de a pune, iată, un nou început, după perioada de lock-down, prin slujirea arhierească a Sfintei Liturghii (la doi ani după târnosirea noului lăcaș de slujire) și a adus credincioșilor mărturia vie a faptului că: plinătatea Bisericii este acolo unde este episcopul, iar unde este episcopul ne bucurăm de plinătatea Harului lui Dumnezeu, care devine izvor de apă vie în Sfânta Liturghie pentru poporul însetat spiritual.

 

Slavă lui Dumnezeu pentru toate

și să înmulțească Dumnezeu credința și dragostea fiecăruia dintre noi!

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3382435