"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

II Jurnal de carantină  ~ mărturii ale preoților și mirenilor din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei ~

Ce lecții am învățat din criza coronavirusului?

preot Armand Bratu

Carrara, 05 iunie 2020

   Lecția ce mai importantă pe care am învățat-o din această criză: neștiind ce va fi mâine, să mă bucur de prezent.

   Mă întorceam de la biserică, unde în după-amiaza zilei de 9 martie, săvârșisem Liturghia Darurilor mai înainte sfințite în cinstea Sfinților 40 de Mucenici. Ajungând acasă, am aflat știrea că autoritățile vor închide bisericile. Epidemia începuse să-și arate fețele hâde și nu se vedea spre ce experiențe va duce. Totul a fost unilateral: virusul a dus la decretarea stării de urgență, iar credincioșii au trebuit să dispară din calea lui. Așa că, în duminica următoare, m-am trezit că nu îi mai aveam în biserică. Am reușit, cu ajutorul Domnului, să fac în Postul Mare la biserică, sâmbăta și duminica, Sfânta Liturghie de la ora 7,00 cu un grup restrâns de credincioși, iar celelalte slujbe (Denii, Vecernii, Liturghia Darurilor) le-am făcut  într-un spațiu amenajat acasă și transmise pe platforma Meet și pe Facebook. 

   În toată perioada interzicerii slujbelor cu publicul, am rămas impresionat de interacțiunea credincioșilor și de dorința lor de a participa la slujbe în mediul acesta, virtual. Și copiii s-au arătat foarte activi în mediul online, cu desene trimise sau participarea la slujbele din mediul virtual. Dar în orice rău e și un bine. Chiar dacă biserica s-a golit, sufletul fiecărui creștin s-a transformat într-o biserică în care preotul este mintea, altarul este inima, iar gândurile sunt o perpetuă rugăciune.

   Nu am să uit niciodată întâmplarea din dimineața Duminicii Floriilor, când la catolici era Paștele. La ora 5.20 am fost oprit la intrarea pe autostradă de un echipaj al Gărzii de Finanțe, la ora 5.45, la Carrara, am fost oprit de un echipaj al Carabinierilor, iar după slujbă am fost oprit din nou de două ori de către Garda de Finanțe și Carabinieri. Tuturor le-am spus că sunt preot și nu au vrut să-mi mai verifice actele, la final spunându-mi salutul pascal : ”Buona Pasqua!”.

   Solidaritatea credincioșilor prin implicarea în proiecte sociale a fost impresionantă: distribuirea de alimente, ajutorarea aproapelui, bani pentru cumpărarea de tablete etc. Cei care i-au ajutat pe alții, în situații limită, au devenit ei înșiși mai robuști. Cum spune N. Steinhardt, “dăruind vei dobândi“. Psihologic, ne ajută să ieșim din obsesia autoprotecției personale și să riscăm, ajutându-i pe alții. Asta înseamnă să facem ceva pentru ei (să-i ajutăm în nevoile lor), dar și să nu facem pentru noi ceea ce ne vine să facem (să nu cumpărăm zeci de kilograme de alimente, pentru că și alții sunt în nevoie). Individualismul consumist ne poate distruge pe toți și solidaritatea ne poate salva. A avea grijă de celălalt, indiferent cine o fi el, e cea mai profundă solidaritate. Ea face diferența dintre un grup coeziv și o adunătură de oameni.

   Bucuria revederii credincioșilor la biserică pe 21 mai și 24 mai 2020, nu se poate descrie prin cuvinte. Ca orice criză, și asta va trece. Depinde de noi dacă vom ieși din ea mai puternici și mai buni sau cu sufletele schilodite.

  Aduc mulțumirile mele Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care, prin cei doi Vlădici Preasfințitul Siluan și Preasfințitul Atanasie, au știut să ne îndrume ireproșabil în această perioadă de mare încercare.

   Doamne, scapă-ne de virușii care ne fură nu numai sănătatea, ci și pe cei care sunt inima și frumusețea Bisericii noastre: credincioșii.

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3382437