"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Slujba de pomenire la 6 luni de la trecerea la Domnul, a părintelui Lucian Roșu de la Parohia Înălțarea Sfintei Cruci, Torino 2

 

Pe data de 2 iulie 2020 s-au împlinit 6 luni de la trecerea la cele veșnice a părintelui Protopop Lucian Roșu. După săvârșirea Sfintei Liturghii și a parastasului în biserică, s-a făcut apoi slujba de pomenire la mormântul părintelui din Cimitirul Ortodox Român din Torino. Capela în construcție are hramurile "Învierea lui Lazăr" și "Sf. Mc. Efrem cel Nou".


Părintele paroh Gabriel Burcescu a ținut un cuvânt, în care a amintit despre bogata activitate a părintelui Lucian, care de la înființarea parohiei, în data de 14 septembrie 2001 a fost parohul bisericii "Înălțarea Sfintei Cruci" timp de 18 ani, păstorind credincioșii parohiei cu multă râvnă și dăruire. Din anul 2012 a fost numit Protopop al Protopopiatului Piemonte I.

Prin faptele și cuvintele sale de învățătură, căuta să tragă pe toți cei pe care îi întâlnea pe Calea care duce către Împărăția Cerurilor, îndemnând astfel, cu timp și fără timp, până la ultima suflare, pe păstoriții săi. 

Într-un cuvânt rostit copiilor în Tabăra de vară 2019, la Susa, spunea:
"Ce este Împărăția Cerurilor? Este locul în care împărățește Dumnezeu. Este ceea ce noi trebuie să visăm și să dorim cel mai mult, locul în care vom fi chemați cu numele primit la Botez, unde ne vom întâlni cu Maica Domnului, cu Sfinții, cu Îngerul păzitor și cu toți cei dragi ai noștri mutați la Domnul."

Părintele Lucian s-a mutat la cele veșnice pe data de 2 Ianuarie 2020, la vârsta de 51 de ani, purtând cu demnitate, mai mult de 10 ani, crucea suferinței trupești pe care a primit-o ca pe un dar de la Dumnezeu.  

Nădăjduim că prin jertfa și suferința sa, Bunul Dumnezeu l-a învrednicit de dobândirea Raiului pe care și-l dorea atât de mult. Cânta adeseori împreună cu copiii în tabere sau la parohie «Paradiso, Paradiso, preferisco il Paradiso!»

Fie ca Bunul Dumnezeu să odihnească sufletul părintelui Lucian, cel ce a fost preot, protopop, duhovnic, soț, tată și bunic, în lumina Învierii Sale și în pacea Împărăției Sale celei veșnice. 
Ne rugăm Bunului Dumnezeu să întărească și să mângâie familia îndurerată a părintelui și să umple cu Harul Său acest gol lăsat prin plecarea lui la Domnul cu bucuria și nădejdea Învierii.

 

Veșnică să îi fie pomenirea din neam în neam!

 

Cela ce cu iconomia Ta cea nepătrunsă ai pregătit pacea spre binele cel veșnic, hotărând tuturor vremea și felul sfârșitului, iartă, Doamne păcatele celor din veac adormiți, primește-i în locașul luminii și bucuriei și le deschide brațele părintești.

Auzi-ne, Milostive, pe noi, cei ce le facem pomenirea și strigăm: Tatăl nostru, iubirea cea nemărginită, odihnește sufletele adormiților robilor Tăi!

(Acatistul celor adormiți, Condacul 1)

 

                                  Pr. Vasile Istina

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3485997