"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Prezentarea secțiunii Românii de pretutindeni din cadrul platformei red-religie.ro

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei,  Colegiul Național Pedagogic ”Gh. Lazăr” de la Cluj-Napoca a organizat live, vineri, 15 ianuarie 2021, prezentarea Secțiunii Românii de pretutindeni din cadrul Platformei Resurse Educaționale Deschise red-religie.ro. Activitatea face parte din Proiectul eTwinning al Colegiului, intitulat Limbă, Cultură și Spiritualitate Românească,desfășurat în parteneriat cu școli din Italia, Spania, Belgia, Franța, Portugalia, Irlanda și Republica Moldova.

Echipa Proiectului eTwinning formată din 50 de cadre didactice având următoarele specializări: învățători, educatori, profesori de limba română, de istorie, de geografie, pedagogie, psihologie și religie, a realizat resurse didactice digitale destinate profesorilor care predau limba română, dar și cateheților din diaspora. Resursele create se încadrează în două categorii: resurse educaționale religioase și resurse de limbă, cultură și civilizație românească.

Resursele digitale create în diverse aplicații, acoperă unele conținuturi de limbă, cultură și spiritualitate românească, dar și conținuturi religioase bazate pe programa de educație religioasă, specifice diasporei.

Evenimentul s-a bucurat de prezența și binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Atanasie. Evenimentul a fost moderat de lect. dr. univ. Ramona Buzgar din Cluj-Napoca. Invitații evenimentului au fost conf. univ. dr. Cătălin Glava, directorul Departamentului pentru  Pregătirea Personalului Didactic, UBB Cluj-Napoca, prof. dr. Mircea Bertea, directorul Colegiului Național Pedagogic Gh. Lazăr” și conf. univ. dr. Vasile Timiș.

EcEchipa care a prezentat Secțiunea pentru Diaspora din cadrul Platformei, formată din Robert Roșioru, Simona Căprescu, Gabriela Marinescu, Ionuț Bolog, Maria Ceauș și Lazar Stancovici, a reprezentat colectivul profesorilor și învățătorilor care au creat resursele educaționale. Coordonatoarea  proiectului eTwinning și a proiectului Platformei red-religie.ro este Ionița Timiș de la Colegiul Național Pedagogic ”Gh. Lazăr” Cluj-Napoca.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3486000