"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Evanghelia Crucii – Vestea cea Bună a Mântuirii | PS Atanasie de Bogdania în cadrul Conferințelor Postului Mare

Sâmbătă, 3 aprilie 2021, în Paraclisul Mănăstirii “Adormirea Maicii Domnului” de la Roma, PS Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania a susținut o cateheză duhovnicească în cadrul proiectului “Postul – între jertfă și bucurie | Catehezele Postului Mare 2021”. Tema prezentată de către Preasfinția Sa s-a referit la Evanghelia Crucii - Vestea cea Bună a Mântuirii.

 

Preasfințitul Părinte Atanasie a pus accent pe centralizata Crucii în conștiința ortodoxă, amintind, între altele, că “dacă ar fi să rezumi la un singur cuvânt atributul de creștin, probabil cel mai potrivit ar fi cuvântul <<Cruce>>. Prin Cruce ni s-au redeschis ușile Raiului, așa cum, foarte inspirați, pictorii peretelui exterior al Mănăstirii Voroneț au reprezentat cheia Raiului sub forma unei cruci”.

 

După conferința propriu-zisă a urmat o sesiune de întrebări. La final, Preasfinția Sa a adresat un îndemn de a continua urcușul duhovnicesc către Înviere, așezat atât de înțelept de către Sfinții Părinți, cu “Duminica Ortodoxiei ca Duminică a icoanei și a biruinței dreptei credințe asupra ereziilor, cu Duminica Sfântului Grigorie Palama ca Duminică a luminii pe care o găsim în icoană și cu această a treia Duminică, a Sfintei Cruci, semn al biruinței noastre asupra morții și cale către Înviere".

 

Conferința din această seară a fost transmisă și online și poate fi găsită pe paginile oficiale de Facebook (www.facebook.com/episcopia.ortodoxa.italiei/) și de YouTube (https://youtube.com/c/EpiscopiaItalieiOficial) ale Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3527872