"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Întâlnirea Preasfințitului Părinte Siluan cu preoții din Protopopiatul Lazio I

Luni, 5 aprilie 2021, Preasfințitul Părinte Siluan s-a întâlnit în modalitate online cu preoții din Protopopiatul Lazio I. Tema întâlnirii a fost: Slujirea Dumnezeieștii Liturghii - aspecte duhovnicești și practice.

În cadrul întâlnirii, Preasfințitul a pus accentul pe căutarea lăuntrică a preotului, caracterizând-o drept vitală pentru un slujitor al altarului, subliniind faptul că de cele mai multe ori mintea „s-a dus în față” prin studiul teologiei, iar inima „a rămas în urmă” din lipsa de zăbovire cu Domnul.

A scos în evidență faptul că ritmul liturgic al preotului trebuie să fie mai bogat decât al credincioșilor și că în timpul săptămânii e necesar ca gândul nostru să păstreze pocăința. Harul e lucrător în noi și cu noi la măsura mișcării către Domnul și a conștientizării a ceea ce am primit.

În finalul întâlnirii, Preasfințitul a răspuns câtorva întrebări, arătându-și disponibilitatea ca în viitorul apropiat să mai convorbească cu preoții din protopopiat pe tema Dumnezeieștii Liturghii.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3527900