"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

DUMINICA FEMEII CREȘTINE ȘI DUMINICA FAMILIEI, ÎN PAROHIA ÎNĂLȚAREA SFINTEI CRUCI, TORINO 2

Hristos a Înviat!

 

Cu ajutorul lui Dumnezeu, cu binecuvântarea Prea Sfinţitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, la parohia ”Înălţarea Sfintei Cruci”, Torino 2, în ziua de 16 Mai 2021, în Duminica Sfintelor Femei Mironosițe s-a organizat un program festiv în cinstea Femeii Creștine și a Zilei Familiei.

 

Program artistic

Cu această ocazie, cele două grupuri de tineri, Nepsis Junior și Nepsis Senior, sub îndrumarea doamnei preotese Nicoleta Istina, au prezentat un scurt program de cântece și poezii pline de înțeles duhovnicesc, despre părinți, despre Patimile Domnului și despre ÎNVIERE. Tinerii Neptici, prin frumusețea lor sufletească au reușit să aducă în suflete bucurie, lumină și recunoștință față de bunătatea Mântuitorului nostru Iisus Hristos, care a pătimit și a înviat pentru noi. 

 

Diplome Concursul Naţional Catehetic „Biserica – familia românilor de pretutindeni”

 Tot în această zi, au fost înmânate  diplomele participanților la Concursul „Biserica – familia românilor de pretutindeni” cu proiectul "Același suflet românesc, în țară și peste hotare."

Parohia noastră s-a clasat pe Locul 1 în Protopopiatul Piemonte I și pe locul 9 în Episcopia Italiei. Iar în țară, Parohia Râncaciov - Dâmbovița în colaborare cu parohia noastră, s-a clasat pe locul 1 în Protoieria Târgoviște Nord și a luat Mențiune la nivelul Arhiepiscopiei Târgoviștei. 

Împreună cu diploma primită din partea Patriarhiei Române și a Episcopiei Italiei, participanții au primit din partea bisericii noastre și o frumoasă candelă, ca un frumos îndemn la mai multă rugăciune. 

 

Ziua Femeii Creștine

Citându-l pe Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, părintele Gabriel Burcescu a subliniat faptul că "Sfintele Femei Mironosițe reprezintă icoana tuturor femeilor evlavioase din Biserica lui Hristos, întrucât ele au deschis calea mărturisirii credinței în Învierea Domnului pentru toate femeile dreptmăritoare: de la sfinte mucenițe, sfinte cuvioase, sfinte împărătese și până la toate mamele creștine, care nasc şi cresc copiii în credinţă şi iubire faţă de Dumnezeu şi de semeni."

 

Ziua Familiei

Astăzi de Ziua Familiei, părintele Gabriel a înmânat diplome familiilor cu mai mulți copii și le-a oferit un mic dar și un buchet de flori. A felicitat toate familiile din parohia noastră și a spus printre altele că "Sfințirea vieții este principalul scop al familiei. Nașterea de prunci este semnul binecuvântării lui Dumnezeu și rodul iubirii soților, al dorinței lor de a avea copii și de a-i crește cu dragoste."

 

Cu ocazia Zilei Familiei, s-a organizat și un mic "TÂRG FILANTROPIC pentru întrajutorarea familiilor defavorizate".

Pentru acest târg au fost folosite obiecte făcute de voluntari și de copiii de la Nepsis. 

De asemeni, parohia noastră susține financiar două familii cu situații speciale, pe perioada unui an de zile, acest târg fiind binevenit pentru susținerea acestei acțiuni. 

 

 În această zi și copilașii de la Grupa Mică coordonați de doamna preoteasă Adriana Burcescu și de doamna Cristina Gheorghiță, au pregătit planșe cu tema despre "Ziua Familiei".

 

Îi mulțumim lui Dumnezeu pentru ajutorul şi puterea pe care ni le-a dat până acum, Îl rugăm să ne ocrotească, să ne înţelepţească şi să ne dea în continuare har și putere spre a lucra cele bune şi folositoare! Doamne-ajută!

 

A consemnat Preoteasa Nicoleta Istina

 

VIDEO

 

NEPSIS JUNIOR

 

NEPSIS SENIOR

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3597173