"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Adunarea Protopopială și Conferință preoțească în Protopopiatul Piemonte I

Joi, 20 mai, în ajunul prăznuirii Sfinților Mari Împărați și întocmai cu Apostolii, Constantin și mama sa, Elena, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, a avut loc a patra Adunare Protopopială din anul acesta, în Protopopiatul Piemonte I.

Gazda întâlnirii a fost Parohia "Sfânta Cruce" – Torino II, părintele paroh Gabriel Burcescu întâmpinând pe toți părinții participanți cu pâinea bucuriei și cu sarea dragostei, pregătind totodată un cadru ospitalier pentru aceast eveniment.

Pe ordinea de zi a Adunarii au fost puse în discuție mai multe probleme stringente, printre care  : alcătuirea sau completarea unei prezentări a fiecărei parohii în parte, acestea urmând să fie publicate atât pe site-ul episcopiei cât și în Almanahul care se va reedita în această toamnă și pregătirile pentru Festivalul Bucuriei, care se va desfășura în ziua praznicului Sfintei Treimi pe data de 21 iunie, începând cu orele 16, în mediul online.

În ceea ce privește conferința preoțească, părintele Nicolae Telpiz, de la Parohia “Sfântul Nicolae „ – Torino III, a suținut un referat cu tema „Repere istorice și religioase privind situaţia comunităţilor ortodoxe din Republica Moldova în diaspora, o situație dificilă, cum avea să sublinieze părintele, având în vedere că vorbim despre un popor ce între anii 1944 și 1990 s-au simțit în propria țară ca și cum ar fi fost emigranți și care până astăzi caută să își regăsească echilibrul duhovnicesc ce le-a fost puternic zdruncinat de cei care s-au străduit, de-a lungul istoriei, să-L scoată pe Dumnezeu de pe orbita vieții fiecărui român din stânga Prutului.

După încheierea ședinței, părintele protopop Marius Floricu, împreună cu soborul de preoți, au săvârșit Acatistul Sfinților Împărați Constantin și mama sa, Elena, pecetluind cu rugăciune această Adunare Protopopială.

Hristos a înviat!

A consemnat

 părintele Valeriu Andrei Grosu – secretar protopopial

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3597201