"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

ÎNTÂLNIRE ON-LINE A PREASFINȚITULUI PĂRINTE EPISCOP SILUAN CU PREOȚII DIN PROTOPOPIATUL TOSCANA II

Luni, 31 mai 2021, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, s-a întâlnit on-line cu preoții și preotesele din Protopopiatul Ortodox Român Toscana II. Tema centrală a discuției a fost „Slujirea preoțească în diasporă: între idealul evanghelic și realitatea lumii contemporane!”

După cuvântul de introduce și aprofundarea temei, Preasfinția Sa a răspuns întrebărilor adresate de participanți, scoțând în evidență importanța înțelegerii și acceptării lucrării lui Dumnezeu în viața omului: „Percepția harului în noi se face prin inimă, iar mintea este cea care transpune prin acțiuni prezența harului”. Totodată a adăugat că „cel mai bun lucru pe care noi îl putem face pentru cei care ne-au fost încredințați spre păstorire este de a ne sfinți propria viață!”

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3597182