"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Pelerinaj la Napoli | PS Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la hramul Parohiei “Sf. Ioan cel Nou de la Suceava” din localitate

Miercuri, 2 iunie 2021, trei autocare de pelerini râvnitori și bucuroși că s-au reluat pelerinajele pe urmele Sfinților s-au alăturat comunității parohiale din Napoli, ocrotită de către Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava., prăznuind astfel Hramul. Cu acest prilej, Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, alături de preoții din Protopopiatul Campania, și a binecuvântat lucrările de înfrumusețare a lăcașului de cult.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie a surprins câteva aspecte din viața și personalitatea Sfântului Ioan cel Nou de la Suceava, amintind și de puterea sa mărturisitoare și de martiriul său, din dragostea sa nemăsurată pentru Hristos.

Pentru bogata activitate pastoral-misionară desfășurată în cuprinsul Parohiei, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a înmânat Gramate Episcopale atât Preacucernicului Părinte Paroh Florin Bontea, cât și Consiliului Parohial și tuturor celor implicați în susținerea proiectelor parohiale.

La final, Preacucernicul Părinte Paroh Florin Bontea a adresat un gând de mulțumire Preasfințitului Părinte Atanasie, tuturor clericilor prezenți, numeroșilor pelerini și tuturor credincioșilor prezenți la evenimentul liturgic.

După o scurtă consfătuire duhovnicească cu toți preoții din Protopopiatul Campania, Preasfințitul Părinte Atanasie i-a însoțit pe pelerini la Domul din centrul orașului acolo unde se găsesc moaștele Sfântului Mucenic Ianuarie și a celor care au împreună-pătimit cu el.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate! 

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3597216