"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

1 IUNIE- ZIUA COPILULUI în Parohia Ortodoxă Română Sfânta Lucia Venezia 1

Copilăria este o poveste cu multe minuni, cu amintiri frumoase, cu zâmbete până la urechi, cu dansuri și jocuri nevinovate - e vârsta bucuriei fără de griji din viața fiecărui om.

A devenit o tradiție această sărbătoare mult-așteptată în parohia noastră,   adunându-ne și astăzi, mari și mici ca să ne bucurăm impreuna cu ei - cei ce sunt viitorul nostru și nădejdea că vor duce mai departe această comoară de preț - credința noastră strămoșească.

Părintele protopop Avram Matei a săvârșit slujba de mulțumire "Te Deum", rugând pe Domnul  să binecuvinteze aceste tinere vlăstare, dorindu-le să fie sănătoși, ascultători de părinți, ravnitori și credincioși.

Apoi am servit cu toții o gustare, după care nu a lipsit muzica, dansul și voia bună. Se bucură și părinții de roadele strădaniei lor, aducându-și aminte și ei la rândul lor de acei ani frumoși de demult, când "Doamne, ce vremi și ce oameni mai erau atunci..."

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3597170