"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Ziua națională a Italiei marcată prin rugăciune la Centrul Eparhial de la Roma

Ziua de 2 iunie are o însemnătate aparte pentru poporul italian, marcând Ziua națională sau Ziua Republicii. Alături de ziua de 25 aprilie, reprezintă cele mai importante sărbători din cadrul calendarului istoric italian.

Acest moment festiv al Republicii Italiene a fost marcat, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, prin rugăciune, oficiindu-se slujba Te Deumul-ui de către Preacucernicul Părinte Gheorghe Militaru, Vicar Eparhial, și de Preacucernicul Părinte Ioan Botea. Slujba de mulțumire pentru toate binefacerile revărsate de către Dumnezeu asupra poporului italian a fost săvârșită la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial de la Roma.

Fie ca dragostea Bunului Dumnezeu să se reverse cu belșug de bucurie de întărire și de sănătate peste întreg poporul italian, la acest ceas de sărbătoare statală.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate! 

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3597227