"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

7 ani de slujire ortodoxă în localitatea italiană San Bonifacio | PS Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul comunității

Sâmbătă, 5 iunie 2021, la prăznuirea Sfântului Sfințit Mucenic Bonifatie, comunitatea parohială din San Bonifacio a prăznuit pe cel de-al doilea Sfânt ocrotitor și, în același timp, împlinirea a 7 ani de la înființare. Cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, alături de un sobor de preoți din Protopopiatul Triveneto II, urmată de binecuvântarea lucrărilor de înfrumusețare a lăcașului de cult realizate în ultima perioadă prin râvna comunității.

Cuvântul de învățătură al Preasfințitului Părinte Atanasie s-a referit la Sfântul prăznuit astăzi: “Sfântul Sfințit Mucenic Bonifatie a fost, ca toți Sfinții Mucenici, un model de urmare deplină a lui Hristos și de mărturisire plină de dragoste, dusă până la moarte. Lucrarea Sfântului Ierarh Bonifatie s-a împlinit mai ales în spațiul populat astăzi de poporul german, fiind încreștinătorul acestuia, înființând numeroase comunități creștine călăuzite de episcopii pe care îi hirotonea”.

La momentul rânduit din timpul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania l-a hirotesit întru iconom pe Preacucernicul Părinte Paroh Daniel Stîngă, în semn de prețuire atât a activității desfășurate în mijlocul comunității pe care o păstorește, dar și pentru implicarea în coordonarea și dezvoltarea Sectorului Pastoral-liturgic al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

La final, a avut loc un moment de comuniune, în care Preacucernicul Părinte Protopop Gabor Codrea, al Protoieriei Triveneto II, Preacucernicul Părinte Paroh Daniel Stîngă și reprezentanții autorităților locale, bisericești și administrative, au împărtășit fiecare câte un gând de mulțumire și de prețuire cu ocazia acestui moment plin de har și de bucurie.

Sfinte Sfințite Mucenice Bonifatie, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi! 

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3597225