"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

NEPSIS Settimo Torinese - Retrospectivă - A XXVIII-a Săptămână On-Line a Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râşca și Secu"

Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a Părintelui Paul, în Parohia din Settimo Torinese, cursurile Școlii Parohiale au continuat în variantă On-Line.

 

În cadrul celor 3 Ateliere săptămânale, coordonatorii, Valentin și Mădălina, au propus Tinerilor NEPSIS,  pe lângă obișnuitele file catehetice, exerciții de limbă română,  geografie și istorie, vizionarea a două documentare despre viața Sf. Ioan Rusu, respectiv Sfânta Muc. Fotini, iar provocarea Atelierului de Creație a dus spre realizarea unei frumoase vaze înfrumusețate cu ornamente din pastă modelatoare și culori acrilice.

 

În ce privește dezvoltarea aptitudinilor muzicale, în cadrul Atelierului de Chitară s-a studiat piesa "Tânărul în căutarea libertății ", iar participanții Atelierului de Muzică Psaltică au continuat studierea glasului de rând și exerciții de paralaghie. 

 

Dăm Slavă Domnului pentru toate realizările frumoase ale acestor tineri!

 

VIDEO

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3597245