"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Duminica părinților și a copiilor la Centrul Eparhial de la Roma

Prima Duminică din luna iunie a fost desemnată de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române ca Duminica părinților și a copiilor. Astfel, la Centrul Eparhial de la Roma, duminică, 6 iunie 2021, a fost săvârșită Dumnezeiasca Liturghie de către Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, alături de un sobor de preoți. La finalul acesteia, copiii de la școala de cateheză au prezentat celor prezenți un recital dedicat zilei de 1 iunie și au primit diplome de apreciere.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie le-a vorbit despre chipul remarcabil al orbului vindecat: „Nu numai că Mântuitorul Hristos i-a deschis ochii trupești, dar i-a deschis şi ochii sufletești. Orbul a avut o schimbare lăuntrică prin vindecarea trupească: s-a schimbat, i-a fost mișcată inima, a crescut duhovnicește și a mărturisit: Cred, Doamne. Şi s-a închinat Lui (Ioan 9, 38)”.

La finalul Dumnezeieștii Liturghii s-a dat citire cuvântului Preafericitului Părinte Patriarh Daniel la această Duminică a părinților și a copiilor, după care copiii de la școala de cateheză a Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului” de la Roma au susținut un recital de cântec și poezie dedicat acestei zile.

În semn de prețuire pentru participarea la școala de cateheză din acest an școlar, Preasfințitul Părinte Atanasie le-a oferit diplome de apreciere atât copiilor, dar și responsabililor care s-au îngrijit de organizarea acestui demers.

Doamne, ocrotește și apără pe toți copiii lumii!

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3597196