"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Adunare Protopopială și Conferință Preoțească în Protopopiatul Toscana II

Preoții din Protopopiatul Ortodox Român Toscana II au participat marți, 8 iunie, la Adunarea Protopopială și Conferința Preoțeascădin această lună. Evenimentul a fost găzduit de Parohia Ortodoxă Română „Sfinții Mucenici Zotic, Atal, Camasie și Filip de la Niculițel” din Grosseto.

După-amiază s-a săvârșit slujba Acatistului Sfinților Mucenici de la Niculițel, iardupă, PC Părinte  Marian Vîlcu, gazdă a evenimentului, a susținut conferința cu titlul: „Organizarea comunităţilor de credincioşi ortodocşi români aflate în străinătate. Înfiinţarea, organizarea şi activitatea pastorală a eparhiilor din afara graniţelor”.

În cadrul Adunării Protopopiale s-au discutat și dezbătut aspecte pentru buna organizare a protopopiatului. 

Următoarea întâlnire va avea loc pe data de 7 deptembrie și va fi găzduită de parohia „Sfântul Cuvios Onufrie de la Vorona”din Pisa. 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3597207