"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Binecuvântarea lucrărilor de înfrumusețare a lăcașului de cult în parohia „Sfântul Mare Mucenic Teodor Stratilat” din Feltre

 

În ajunul marelui Praznic al Înălțării Domnului, în seara zilei de miercuri, 9 iunie 2021, comunitatea parohială din Feltre, aflată sub ocrotirea Sfântului Mare Mucenic Teodor Stratilat, s-a bucurat, pentru prima dată, de vizita pastorală a Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a săvârșit slujba Vecerniei Mari unită cu Litia și a binecuvântat lucrările de înfrumusețare a lăcașului de cult săvârșite de-a lungul timpului. Parohia din nordul Italiei a fost înființată în anul 2013, actualul Părinte Paroh păstorind comunitatea de aproape cinci ani.
 
Cuvântul de învățătură al Preasfințitului Părinte Atanasie s-a concentrat pe ceea ce Domnul dăruiește, cu prilejul Înălțării Sale la cer, Apostolilor și, in extenso, întregii lumi, binecuvântarea Sa: “Domnul dăruiește ucenicilor Săi, atunci când Se înalță la cer, binecuvântarea Sa, care se extinde către noi toți. Iar binecuvântarea Domnului, care vine peste noi, toți, ar trebui să ne umple de bucurie și de rugăciune, așa cum și pe Sfinții Apostoli, în drumul de întoarcere la Ierusalim, i-a făcut bucuroși și petrecând în templu, lăudând pe Domnul în psalmi, în rugăciuni și în cântări duhovnicești".
 
Pentru bogata activitate pastoral-misionară desfășurată în cuprinsul Parohiei, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a acordat atât Preacucernicului Părinte Paroh Adrian Ene, cât și colaboratorilor săi din Consiliul și Comitetul Parohial, Gramate Episcopale de apreciere.
 
Finalul evenimentului a fost marcat gândurile de mulțumire împărtășite în această zi deosebită de către Preacucernicul Părinte Protopop Avram Matei, al Protoieriei Triveneto I, și de către Preacucernicul Părinte Paroh Adrian Ene.
 
Slavă lui Dumnezeu pentru toate! 

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3597168