"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Pomenirea eroilor în cimitirul austro-ungar din localitatea Slaghenaufi (TN)

 

 

Cu binecuvântarea Preasfințitului Episcop Siluan, joi 10 iunie 2021, la praznicul Înălțării Domnului, am săvârșit slujba Parastasului pentru sufletele ostașilor căzuți în Primul Război Mondial și a tuturor eroilor neamului.

 

Slujba de pomenire s-a oficiat la cimitirul austro-ungar din localitatea Slaghenaufi (TN). Printre cele 748 de morminte am descoperit pestre 30 de morminte ale soldaților care proveneau din Transilvania și Bucovina. Locatitatea Slaghenaufi a fost importantă deoarece avea și un spital militar în care aduși soldații din toată zona.

 

După săvârșirea Parastasului, au fost depuse flori, în semn de mulțumire nemărginită și recunoștință profundă pentru liniștea, pacea și libertatea răscumpărată prin sânge de către cei, ce și-au iubit Patria și Neamul (cfr. Slujba parastasului pentru Eroi, ed. IBMO, București 2016).

 

Mulțumim lui Dumnezeu pentru momentele unice și inedite.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3597242