"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Dumnezeiasca Liturghie arhierească la Udine | Un nou slujitor al Altarului lui Hristos

 

 

La luminatul Praznic al Înălțării Domnului nostru Iisus Hristos la cer, joi, 10 iunie 2021, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul comunității parohiale „Sfântul Vasile cel Mare” din Udine. Cu acest prilej, Preasfinția sa a hirotesit doi paraclisieri și a hirotonit un nou diacon pe seama parohiei Sfânta Lucia din Venezia.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie le-a vorbit credincioșilor despre nemăsurata iubire a Domnului pentru noi: „Hristos nu se oprește doar la a ne deschide ușile Raiului prin Învierea Sa, ci ne dăruiește putința de a ne ridica dimpreună cu El la cer, pentru că Înălțarea Sa la cer ne arată și ne descoperă tuturor faptul că ni s-a redeschis, tuturor, Împărăția lui Dumnezeu, putința de a reveni la starea cea dintâi, în sânul Sfintei Treimi”.

La momentul rânduit din timpul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a săvârșit hirotesia întru citeț și ipodiacon, apoi hirotonia întru diacon a tânărului teolog Iulian Nicolae Chiriță, pe seama Parohiei „Sfânta Muceniță Lucia” din Venezia.

Preacucernicul Părinte Paroh Victor Budeanu, dimpreună cu membrii Consiliului și Comitetului parohial au primit Gramate Episcopale, în semn de prețuire pentru bogata activitate pastoral-misionară întreprinsă în cuprinsul comunității și a lucrării la noul centru parohial achiziționat. 

Evenimentul s-a încheiat cu un gând de mulțumire îndreptat Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, din partea Preacucernicului Părinte Paroh, și tuturor celor prezenți.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3597201