"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Adunarea Protopopială și Conferință preoțească în Protopopiatul Piemonte I

Joi, 10 iunie, de praznicul Înălțării Domnului, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, a avut loc, așa cum se obișnuiește în fiecare lună în Protopopiatul Piemonte I, Adunare Protopopială.

Gazda evenimentului a fost Parohia "Sfântul Voievod Neagoe Basarab" – Rivoli, părintele paroh Claudiu Diță fiind cel care a susținut și un referat in cadrul conferinței preoțești, cu tema „Cinstirea în Biserică a celor adormiţi în Domnul: temeiuri scripturistice, patristice şi liturgice”, argumentând cu citate biblice faptul cătoată viaţa noastră, de la Botez până la trecerea la Domnul, este un timp în care trebuie să ne străduim prin credinţă şi fapte bune să ne mântuim şi să dobândim viaţa veşnică din Împărăţia lui Dumnezeu și că existența noastră pământească este un urcuş spre mântuire, care se realizează prin Sfintele Taine şi mai ales prin Taina Pocăinţei şi apoi a Sfintei Euharistii prin care primim Trupul şi Sângele Domnului, pregustând astfel din bucuria Împărăţiei cerurilor promisă nouă de Mântuitorul Iisus Hristos.

Mai departe s-au punctat cateva lucruri aflate pe ordinea de zi, în special cele legate de  proiectele pentru construirea de biserici în anumite parohii din protopopiat.

După încheierea ședinței, părintele protopop Marius Floricu, împreună cu soborul de preoți, au săvârșit Taina Sfântului Maslu, înălțând rugăciuni către Cel care ne-a oferit adevărata demnitate pentru care am fost creați: aceea de a sta lângă Dumnezeu .

 

A consemnat

 părintele Valeriu Andrei Grosu – secretar protopopial

 

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3597228