"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Parastas pentru Eroii Neamului la Mausoleul Militar din Cimitirul Verano (Roma)

Joi, 10 iunie 2021, la slăvitul Praznic al Înălțării Domnului, dar și al cinstirii eroilor neamului, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și prin purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, porțile Mausoleului Militar de la Roma (Cimitirul Verano) s-au deschis, pentru prima dată în istorie, și s-au înveșmântat în mireasma rugăciunii izvorâtă din Slujba Pomenirii soldaților români căzuți la datorie pe toate câmpurile de luptă.

La inițiativa Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, au răspuns cu entuziasm numeroși reprezentanți ai Ambasadei României în Italia, ai Consulatului de la Roma, reprezentații Forțelor Armate Române (atașați militar la Roma), precum și ai Ministerului Apărării Italian.

Slujba Parastasului a fost oficiată de Preacucernicul Părinte Gheorghe Militaru, Vicar Eparhial al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, împreună cu un sobor de preoți din cele trei protopopiate din regiunea Lazio.

În cuvântul său, Preacucernicul Părinte Gheorghe a subliniat eroismul soldaților români care s-au jertfit pentru libertatea, integritatea și credința neamului românesc.  Mulți soldați români au căzut la datorie până și pe tărâmurile Cetății Romei – cu precădere în primul război mondial – iar numele lor este înscris pentru veșnicie nu doar în Cartea de Aur a României, ci și a Italiei.

Cinstind memoria eroilor neamului de Praznicul Înălțării Domnului, Biserica Ortodoxă Română mărturiseștelegătura intrinsecă și tainică între Crucea suferințelor, Învierea și Înălțarea Mântuitorului Iisus Hristos, pe de o parte, dar și jertfa eroilor neamului, care și-au dat viața pentru libertatea, unitatea și demnitatea poporului român, pe de altă parte.

Pomenirea, din neam în neam sau din generație în generație, a celor care s-au jertfit pentru apărarea credinței și a patriei, este o adevărată cultură a sufletului românesc, oriunde s-ar afla el, departe de țara mamă, care crede, simte și mărturisește că iubirea, jertfelnicia și credința dăinuiesc peste veacuri.

În această zi de sărbătoare, se cuvenea, așadar, ca mormintele eroilor români, din țară și din afara hotarelor României, să nu rămână fără jertfa lumânării și a rugăciunii, a cinstirii și a plecăciunii noastre, a tuturor.

La rândul său, domnul Colonel Iulian Barbu, ataşat al Ministerului Apărării pe lângă Ambasada României din Italia, a mulțumit Episcopiei Ortodoxe Române pentru inițiativă, precum și Ministerului Apărării din Italia pentru implicare, disponibilitate și colaborare.

Cu speranța că ceea ce s-a împlinit în această zi va deveni o tradiție care va cimenta și mai profund legătura multimilenară dintre poporul român și poporul italian, atât Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, cât și Ambasada României la Roma au depus coroane de flori și au păstrat un moment de reculegere la Mausoleul Militar din Cimitirul Verano.

 

Veșnică pomenire tuturor eroilor neamului!

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3597176