"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

NEPSIS Settimo Torinese - Retrospectivă - A XXX-a Săptămână On-Line a Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râşca și Secu"

Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a Părintelui Paul, în Parohia din Settimo Torinese, cursurile Școlii Parohiale au ajuns la finalul anului catehetic, totalizând 5 întâlniri săptămânale fizice și 30 On-Line.

 

■Activitățile celor 3 Ateliere săptămânale:

                    -educațional-cultural-artistice,

                    - Chitară,

                    -Muzică Psaltică,

■participarea la 2 etape ale Concursului Internațional de Religie,

■colaborarea cultural-filantropicăcu tinerii Parohiei Viișoara din Târgoviște, România, din cadrul proiectului Patriarhiei Romane: "Biserica familia românilor de pretutindeni",

■  reprezentarea Protopopială la faza națională a Festivalului Bucuriei,

toate aceste realizări,  pentru Tinerii NEPSIS,  coordonatorii,  Valentin și Mădălina, precum și părinților acestora, sunt amintiri pline de satisfacție, ce vor dăinui mereu în suflete, reverberând fiorul izbândirii într-un timp care ar fi fost menit să distrugă.

 

Această echipă frumoasă și talentată, prin purtarea de grijă a Sfântului Neagoe Basarab, ocrotitorul Frăției NEPSIS, al Sfântului Ioan de la Râşca și Secu împreună cu Sfânta Teodora de la Sihla, patronii spirituali ai comunității din Settimo Torinese, a debordat de realizări excepționale, doborând toate barierele din calea "Frumosului Dumnezeiesc".

 

S-au găsit resurse inepuizabile de inspirație întru dobândirea cunoștințelor duhovnicești, a stăpânirii comunicării în limba română,  a istoriei și geografiei țării noastre, a dezvoltării personale, experimentarea diverselor procedee artistice și crearea de zeci de opere de artă.

 

Pentru toate acestea și cele care vor mai urma, dăm Slavă Bunului Dumnezeu!

 

 

VIDEO

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3631894