"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Adunarea protopopială Liguria- Iunie 2021

În data de 18 Iunie 2021, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, a avut loc pentru prima dată în parohia Sfântul Cuvios Ioanichie cel Nou de la Muscel - Genova 2- Chiavari, întâlnirea protopopială lunară din protoieria Liguria,prezidată de Preacucernicul Părinte Protopop Constantin Sorin Filip.

Înaintea adunării protopopiale am săvărșit Taina Sfântului Maslu, cuvântul de încheiere avându-l  Părintele Gheorghe Andronic care a susținut conferința cu tema „ Cinstirea celor adormiți - temeiuri scripturistice”. A fost subliniată importanța pomenirii celor adormiți, reprezentând un act de iubire față de aceștia. Când ne rugăm pentru cei adormiți arătăm că îi iubim și după moarte, iar sufletul lor nemuritor simte iubirea noastră. Actul de pomenire al celor adormiți întru Domnul este și un act de speranță, în nădejdea Învierii și a vieții celei de veci.

Dăm Slavă Bunului Dumnezeu pentru toate darurile Sale.

Consemnează Preot Cosmin Pandră

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3631845