"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

PS. Atanasie de Bogdania a însoțit un grup de pelerini din Roma și Orvieto pe urmele Sfântului Apostol Andrei (Amalfi) și ale Sfântului Apostol și Evanghelist Matei (Salerno)

Sâmbătă, 19 iunie 2021, s-a organizat de către Centrul de Pelerinaje „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, un pelerinaj pe urmele Sfântului Apostol Andrei, Ocrotitorul României, la Amalfi, și ale Sfântului Apostol și Evanghelist Matei, la Salerno. Grupul de pelerini a fost însoțit de către Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a săvârșit slujba Acatistului celor doi Sfinți, în Catedralele care adăpostesc sfintele lor moaște.

Pelerinajul la Amalfi și Salerno este deja unul tradițional în grila de pelerinaje ale Centrului de la Roma. PS Părinte Atanasie le-a pus la inima pelerinilor câteva repere din viața celor doi Sfinți, dând slavă Domnului pentru faptul că avem privilegiul de a-i avea pe acești mari sfinți atât de aproape de noi, aici în Italia.

Istoria așezării sfintelor moaște ale Sfântului Apostol Andrei în catedrala amalfitană este una deosebită; în data de 8 mai 1208, in urma cruciadei a patra, moaștele Sfântului Apostol Andrei au fost aduse din Constantinopol, din basilica sfinților apostoli, în localitatea Amalfi, nu departe de Napoli. Cel care a luat cinstitele moaște din capitala imperială și le-a adus în Italia a fost cardinalul Petru de Capua, un locuitor născut în orașul Amalfi. De atunci și până în prezent, o parte din  moaștele Sfântului Apostol Andrei se află în cripta centrală a Catedralei din Amalfi și veghează asupra tuturor celor care se închină cu credință și cu rugăciune.

Moaștele Sfântului Apostol și Evanghelist Matei au fost aduse de cruciați, la Salerno, în secolul zece, de atunci și până astăzi fiind în peinsula italică.

Sfinților ai lui Dumnezeu, rugați-vă pentru noi!

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3631892