Cambia lingua:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

TABĂRA “VACANȚA BUCURIEI” - LAZIO -  ,,Timpul cere tot si totul ia timp…”

Frumusețea naturii împletită cu bucuria copiilor și rugăciunea, a făcut ca timpul să treacă foarte repede pentru participanții taberei ,,Vacanța Bucuriei”,  sâmbătă 3 iulie, ajungând la final.

Momentele de neuitat au fost adânc întipărite în inimile copiilor atât prin participarea la atelierelor susținute, dar și prin organizarea unor activități și jocuri care au adus emoție și multă bucurie.

Prin atelierele de folclor, comunicare, modelaj, toacă, dans, tir cu arcul, orientare în natură, folk și spiritualitate, cât și celelalte activități, ne-am propus “a pune sămânța cea bună”, sămânță care să rodească în sufletele copiilor - încredere în ei, credință în Dumnezeu, bucurie și folos duhovnicesc.

Activitățile și jocurile,  precum jocurile de animație și echipă, drumeția, privitul stelelor, jocurile olimpice, vânătoarea de comori și focul de tabără au adus culoare, emoție și bucurie în sufletul tuturor celor prezenți.

A fost și o oportunitate pentru animatorii noștri-  foști  participanți- de a pune  darurile și talanții în slujba aproapelui. Tineri inimoși au jertfit timp,  dragoste, oboseală, pentru a- i sluji pe cei mai mici ai noștri, alegând astfel Binele și Frumosul.

 Binecuvântarea Domnului a fost însă deplină, pentru că mulți copii au ales să se spovedească și să se împărtășească la Sfintele Liturghii oficiate în timpul taberei, dar și la rugăciunea de seară prin rugăciunea: ,,Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă”.

Pentru toată bucuria cea dată de Domnul nostru, de Maica Sa și de Sfinții ocrotitori ai grupelor și ai taberei, mulțumim!

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
3671310