Cambia lingua:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Tabăra de vară de la Parohia Ortodoxă Română "Sfânta Muceniță Lucia" - Veneția 1

Sâmbăta, 17 iulie 2021, se încheie a 17-a ediție a taberei de vară de la Auronzo di Cadore, organizată în cadrul parohiei noastre de către Părintele Protopop Avram Matei și doamna preoteasă Mioara Matei.

Această săptămână de vacanță a fost nemaipomenit de frumoasă și plină de emoții. După o lună de activități de la școala de vară, copiii s-au bucurat nespus de libertatea  inspirată de verdele codrilor,  de prospețimea aerului  și de muntii înălțători ce  se revărsau în abisul văilor viu înflorate.

Fiecare zi începea cu rugăciunea de dimineață, urmată apoi de ora de cateheză despre credința noastră Ortodoxă, în special despre Taina Sfintei Treimi.

S-au organizat ateliere de pictură a icoanelor pe sticlă și  de lucru manual - confecționarea brățărilor cu cruciuliță. În cadrul atelierului liturgic am învățat cu copiii să cântăm troparul Sfintei mucenițe Lucia -  ocrotitoarea noastră.

S-au organizat excursii la Auronzo la funbob, la Tre Cime di Lavaredo, drumeție în Codrii Seculari Somadida, la Falzarego și Cinque Torri din Averau. La întoarcerea spre Veneția am plecat încă o dată la funbobul din Auronzo, iar după aceea am făcut popas pe malul râului Piave, ce se scurge în Lacul Cadore.  Pe lângă toate excursiile și activitățile copiii au preferat, de asemenea, și jocurile sportive în aer liber, precum voleiul și fotbalul.

La încheiere, Părintele Avram ne-a adunat pe toți în bisericuța din incinta complexului "Gregoriana", unde am făcut rugăciune de mulțumire către Dumnezeu pentru  grija și dragostea cu care ne înconjoară în toată vremea. Pentru copii a fost o experiență frumoasă, întemeind noi prietenii, iar pe cele vechi consolidându-le, bucurându-se de orice clipă trăită  împreună.

Slavă Bunului Dumnezeu pentru toate!

 

(A consemnat prof. Iacobuțe Rodica)

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
3671270