Cambia lingua:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Al 5-lea Hram al Parohiei Ortodoxe Române din Republica San Marino

Parohia Ortodoxă Română din Republica San Marino, Protopopiatul Emilia Romagna II, a îmbrăcat în seara de 16 iulie 2021, haină de sărbătoare în cinstea Sfintei Mari Mucenite Marina, la al 5-lea Hram al Parohiei.

Bucuria prăznuirii a fost marcată de slujba Vecerniei Mari unită cu Litia, la care au participat preoţii din Protopopiatul Emilia Romagna II și credincioșii, în noua biserica a Parohiei .

Costumele populare româneşti şi cântecele intonate la unison de toţi cei prezenţi, biserica și sfintele icoane împodobite cu flori frumoase, au adus prinosul de rugăciune și mulțumiri Sfintei Mari Mucenite Marina pentru toate binefacerile revărsate asupra comunității parohiale.

A doua zi, în ziua praznuirii Sfintei Mari Mucenite Marina, s-a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie împreună cu credincioșii, după aceasta aducand mulțumirea cuvenită lui Dumnezeu și Sfintei Marina .

După Sfânta Liturghie Părintele Paroh Ștefan Damaschin a oferit membrilor Consiliului si Comitetului parohial și credincioșilor binefăcători, implicați activ cu dragoste și jerfa în sustinerea și înfrumusețarea bisericii parohiale, diplome de vrednicie și de apreciere, în semn de recunoștință pentru toată dăruirea lor.

Slavă Domnului pentru toate!

Bucură-te Sfântă Marina, mare Mucenita a lui Hristos!

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
3671227