Cambia lingua:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Doi ierarhi au slujit în Duminica a patra după Rusalii la Centrul Eparhial de la Roma

Duminică, 18 iulie 2021, a patra după Rusalii, Biserica Ortodoxă a rânduit prăznuirea Sfinților Părinți de la Sinodul IV Ecumenic și lectura evanghelică a vindecării slugii sutașului. Cu acest prilej, la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial de la Roma, au împreună-slujit Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Gheorghe, de Michalovce și Kosice(Biserica Ortodoxă a Ținuturilor Cehiei și Slovaciei) și Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Gheorghe le-a vorbit credincioșilor despre sutaș care aleargă cu multă credință la Domnul: „Credința sutașului era rod al primirii în inima sa a Domnului. El, înainte de a-L fi cunoscut, Îl primise deja pe Hristos în inimă, întrucât adresarea sa cu atâta credință și smerenie nu se putea împlini doar dacă venea dintr-o convingere sinceră. Așa trebuie să facem și noi, să-L primim pe Domnul în inimă, aceasta fiind temelia întâlnirii noastre cu Hristos în Taina Sfintei Euharistii."

La final, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania i-a adresat Înaltpreasfințitului Părinte Gheorghe gândul de de apreciere din partea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, mulțumindu-i pentru această bucurie și pentru toată căldura arătată Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Gheorghe a mai fost prezent în viața Episcopiei noastre în mai multe rânduri, ultima dată slujind pe urmele Sfântului Nicolae Grecul, în zona Abruzzo: https://episcopia-italiei.it/stiri/index.php/it/89-stiri/3656-pe-urmele-sfantului-nicolae-grecul-ips-mitropolit-gheorghe-de-michalovce-si-kosice-si-ps-atanasie-de-bogdania-au-impreuna-slujit-la-guardiagrele

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
3671280