Cambia lingua:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Adunarea Protopopială și Conferință preoțească în Protopopiatul Piemonte I

Marți, 20 iulie, de sărbătoarea Sfântului Prooroc Ilie, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, a avut loc, în Parohia Sfinții Mucenici Evlampie și Evlampia din Collegno, Adunarea Protopopială a Protopopiatului Piemonte I.

Evenimentul a început la ora 17:30 cu conferința preoțească susținută de părintele paroh Gabriel Burcescu, de la Parohia Sfânta Cruce din Torino. Experiența părintelui a făcut din tema conferinței, Provocări ale pastorației romanilor din diaspora, o sursă bogată de informații cu privire laaceste provocări pastorale care îndeamnă permanent la a gasi soluții adecvate în situații din cele mai diverse și foarte dificile uneori. Nu trebuie neglijat însă că,cele ce nu sunt cu putință la noi preoții sunt cu putință la Dumnezeu, care crează posibilități sau situații miraculoase, ca Unul care e permanent Creator și Suveran să intervină într-o lucrare ce este, în definitiv, a Lui. În continuare s-au punctat câteva lucruri aflate pe ordinea de zi discutand pe teme de actualitate, părintele protopop Marius Floricu îndemnând să avem încredere în Dumnezeu, așa cum un copil, aflat în brațele tatălui său, trăiește în adâncul sufletului său certitudinea că prezența acestuia este de ajuns ca el sa fie in siguranță mereu și pretutindeni.

După încheierea ședinței, părintele protopop , împreună cu soborul de preoți, au săvârșit Taina Sfântului Maslu, rugând pe Dumnezeu să pogoare din cer roua harului Său peste toți cei aflați în focul încercărilor și în cuptorul durerilor și suferințelor de tot felul.

 

A consemnat

 părintele Valeriu Andrei Grosu – secretar protopopial

 

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
3671250