Cambia lingua:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reuniunea Protopopiatului Lazio III la parohia „Sfânta Muceniță Paraschevi din Roma” de la Gaeta

            Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, în data de 25 iulie 2021, Parohia cu hramul „Sfânta Muceniță Paraschevi din Roma” din Gaeta, păstorită de părintele Vasile Carp, a găzduit reuniunea protopopiatului Lazio III. Evenimentul a coincis și cu hramul comunității și a avut parte, alături de preoții din protoierie, de încă doi oaspeți de seamă, respectiv domnul conf. univ. dr. Vasile Timiș, inspectorul general pentru disciplina religie și părintele protos. dr. Maxim Morariu, ambii aflați la Accademia di Romania in Roma cu o bursă de cercetare post-doctorală.

            Spre bucuria credincioșilor prezenți, reuniunea a debutat cu săvârșirea Vecerniei cu Litie. Soborul, compus din 14 preoți, a fost prezidat de către părintele Nicolae Strugaru de la parohia cu hramul „Sfântul Dimitrie cel Nou Basarabov” Roma VIII. La final, domnul conf. univ. dr. Vasile Timiș a rostit un cuvânt de învățătură, aducând în atenție viețile sfinților prăznuiți și insistând asupra faptului că logica lui Dumnezeu este diferită de cea omenească, dar întotdeauna El este grabnic ajutător.

            Evenimentul liturgic a fost apoi urmat de către reuniunea preoților, în cadrul căreia s-au discutat chestiuni administrative curente și s-au planificat următoarele reuniuni. Apoi, toți participanții au luat parte la o agapă frățească, pregătită cu multă dragoste de către credincioșii păstoriți de părintele Vasile Carp, cu respectarea normelor sanitare în vigoare.

            

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
3671309