"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Deschiderea oficială a Anului Universitar 2017 – 2018,

pentru primii studenți ai Extensiei Facultății de

Teologie Ortodoxă „Iustinian Patriarhul” la Roma.

Astăzi, 21 octombrie 2017, la prăznuirea Sfinților Mărturisitori din Astăzi, 21 octombrie 2017, la prăznuirea Sfinților Mărturisitori din Transilvania și a Sfântului Cuvios Ilarion cel Mare, a avut la Sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei deschiderea oficială a Anului Universitar 2017 – 2018, pentru primii studenți ai Extensiei de la Roma a Facultății de Teologie Ortodoxă „Iustinian Patriarhul”, din cadrul Universității din București.

În această toamnă, în perioada 21-23 septembrie, a fost selecționată prima generație de candidați ai Facultății de Teologie Ortodoxă din București, extensia de la Roma, majoritatea dintre ei fiind din Italia, la care s-au adăugat candidați din Spania și Marea Britanie.

Ziua deschiderii oficiale a Anului Universitar de la Roma a început cu Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la care a slujit PS Părinte Episcop Siluan înconjurat de un sobor de preoți și de diaconi din Roma și de la București. În cadrul slujbei s-au adăugat cereri speciale pentru noul început de an universitar dar și cereri de mulțumire pentru toate binefacerile primite de la Domnul.

Răspunsurile la strană au fost date de către corul psaltic Sfântul Dionisie Exiguul al Episcopie Italiei împreună cu tinerii studenți ai facultății de teologie.

La acest important eveniment din viața eparhiei noastre au participat:

Excelența Sa, Domnul Liviu-Petru Zăpârţan, Ambasador al României pe lângă Sfântul Scaun; 

Doamna Mădălina Ciocănel, prim colaborator și reprezentant al Ambasadei României în Italia; 

Pr. Gabriel Buboi, Rectorul Colegiului Pio Romeno de la Roma; 

Pr. Prof. Dr. Emanuil Băbuș, Pr. Conf. Dr. Gheorghe Holbea și Pr. Prof. Dr. Constantin Pătuleanu – din cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă „Iustinian Patriarhul” de la București.

Dăm Slavă Lui Dumnezeu pentru toate binecuvântările revărsate peste noi în această zi și urăm succes și bogate împliniri profesorilor și studenților de la extensia de la Roma a Facultății de Teologie Ortodoxă "Justinian Patriarhul" din București!

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3485975