"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Activități în parohiile EORI în perioada 02-08 iulie 2018

PROTOPOPIATUL PIEMONTE I

1. Vineri, 6 iulie, clericii din Protopopiatul Piemonte I au participat la Conferința preoțească și Taina Sfântului Maslu din luna curentă. Evenimentul a fost găzduit de Parohia “Înălțarea Sfintei Cruci” – Torino. După oficierea Tainei Sfântului Maslu, părintele diacon David Vasile, -  Parohia ”Sfântul Ierarh Teotim al Tomisului” - Giaveno, a susţinut conferința: “Unitatea Familiei”.

 

PROTOPOPIATUL PIEMONTE II

2. Parohia “Sfântul Mare Mucenic Procopie” – Saluzzo și-a sărbătorit duminică, 08 iulie, ocrotitorul.

 

PROTOPOPIATUL TRIVENETO I

3. În perioada 1 - 7 iulie Parohia ”Sfântul Prooroc Moise” - Asolo a organizat pentru copii comunității tabăra parohială.

4. În perioada 1 - 7 iulie Parohia “Sfântul Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei” - San Dona’ di Piave a organizat în localitatea Auronzo di Cadore, tabăra parohială.

5. Parohia “Sfânta Muceniţă Lucia” – Venezia a organizat, sub genericul ”Școala de Vară”, în perioada 11 iunie - 7 iulie mai multe activități dedicate tinerilor și copiilor comunității. Evenimentul este organizat în colaborare cu un grup de elevi de la Colegiul Național Pedagogic ”Gh. Lazăr” din Cluj.

 

PROTOPOPIATUL TRIVENETO II

6. În perioada 1 - 7 iulie, parohiile “Sfinţii Doctori fără de Arginți Chir și Ioan” – Camposanpiero și ”Sfântul Cuvios Irodion de la Lainici” - Mestrino au organizat pentru copiii comunităților “Tabăra de vară”.

7. În perioada 1 - 7 iulie, Parohia “Sfântul Mucenic Bonifatie” – San Bonifacio a organizat în localitatea Campofontana tabăra parohială.

8. Duminică, 8 iulie, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Sfânta Liturghie în Parohia “Maica Domnului Prodromița” – Abano Terme.

 

 

Echipa Departamentului de Comunicare și Imagine al EORI

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3101758