"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Praznicul Adormirii Maicii Domnului la Mănăstirea de pe lângă Sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

Cu ajutorul Domnului, miercuri, 15 august 2018, Mănăstirea Adormirea Maicii Domnului de pe lângă Centrul eparhial al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și-a prăznuit cel de-al zecelea hram.

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, programul liturgic prilejuit de sărbătorirea hramului a debutat cu slujba Privegherii marți seară, apoi miercuri dimineața a fost săvârșită Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie de către Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. Răspunsurile la strană au fost date de către corul Sf. Dionisie Exiguul al Episcopiei.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania le-a vorbit credincioșilor prezenți în număr mare despre minunata lucrare a Maicii Domnului în viața Bisericii, ea fiind cea care a purtat în pântece Viața tuturor și s-a învrednicit, cu multă smerenie și ascultare, de acest mare dar, pentru care Adormirea ei este, de fapt, înviere și mutare la Viață, așa cum ne învață și troparul Praznicului.

La momentul potrivit din timpul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a săvârșit hirotonia întru preot a cucernicului Părinte Diacon Ioan Șoreanu, pe seama Parohiei „Sf. Ioan cel Nou de la Suceava” din Siena, și hirotonia întru diacon a ipodiaconului Ioan Coforea, pe seama Parohiei „Sf. Mc. Anastasia Romana” Albano-Genzano. De asemenea, Preasfinția Sa a hirotesit întru citeț și ipodiacon pe tânărul Vasile Stelian Apostol de la Parohia „Întâmpinarea Domnului” din Civitavecchia.

După slujirea Dumnezeieștii Liturghii au avut loc saluturile oficiale, în care Excelența Sa, Amabasadorul George Bologan a adresat un cuvânt deosebit comunității noastre. Apoi a urmat și tradiționala agapă frățească, alături de toți creștinii și pelerinii prezenți la acest praznic binecuvântat.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate binecuvântările revărsate peste noi în această zi de Praznic și în cei zece ani de existență a Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului de pe lângă Sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei!

 

 

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3249526