"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Expoziția “1918 – 2018 – România se povestește”

În perioada 11-18 septembrie, în cadrul manifestărilor dedicate Anului Omagial al Unității de credință și de neam, Romit TV în colaborare cu Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, organizează Expoziția “1918 – 2018 – România se povestește”. În cadrul standului pe care EORI îl are la dispoziție se prezintă în imagini foto și video importanța  Bisericii în actul  Marii Uniri, arătându-se, unirea Basarabiei, a Bucovinei și Transilvaniei cu Țara Mamă din 1918, prin implicarea episcopului Miron Cristea – primul patriarh al BOR (1925 – 1939) al episcopului de Arad Ioan I Papp, al viitorului mitropolit al Chișinăului, Gurie Grosu, mitropolitul Vladimir de Repta – al Bucovinei. „Pași spre unitatea de credință și de neam" este a doua secțiune a expoziției, un periplu istoric în care se evidențiază contribuția pe  care domnitorii și ierarhii din voievodate românești le-au avut de-a lungul timpului la realizarea unității de neam, de limbă și de credință. Între aceștia sunt amintiți domnitorul Bogdan I al Moldovei (1363 – 13676), Mircea Voievod al Valahiei (1386 – 1418), Sf. Ștefan cel Mare (1457 – 1504), Sf. Neagoe Basarab (1512 – 1521), Sf. Ierarh Varlaam – mitropolitul Moldovei (1632 – 1653), Sf. Ierarh Andrei Șaguna – mitropolitul Transilvaniei (1848 – 1873) ș.a..

Importanța construirii Catedralei Mântuirii Neamului ca simbol al unității, este al treilea element  important al expoziției. Se amintește de poetul Mihai Eminescu – inițiatorul acestui firesc ideal, patriarhul Miron Cristea, mitropolitul Visarion Puiu – ctitor moral al construirii catedralei, patriarhul Teoctist, patriarhul Daniel ș.a.

Un spațiu amplu este dedicat diasporei românești din MOREOM, spațiu intitulat sugestiv: “Diaspora – 100 de ani în imagini”, în cadrul căreia sunt expuse fotografii ale ierarhilor noștri din trecut până în prezent.

La deschiderea evenimentului au participat PS-ul Atanasie de Bogdania, excelența Sa, d-na ambasador a Republicii Moldova în Italia, d-na Stela Stângaci, d-l Emanuele Latagliata, director al Romit TV și alte oficialități.

Expoziția se desfășoară până pe data de18 septembrie, la muzeul WE – GIL din Roma, fiind deschis între orele 10.00 – 19.00.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3382969