"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

  ȘEDINȚĂ DE LUCRU A PROTOPOPIATULUI LOMBARDIA 1

Joi, 11 octombrie, majoritatea preoților din Protopopiatul Lombardia 1 s-au întâlnit în ședință de lucru în biserica Parohiei "Sfinții Trei Ierarhi" din Lodi, preotul gazdă fiind Părintele protopop Nicolae Cazacu. Subiectul întâlnirii a fost uniformizarea la nivel de protopopiat a completării și gestionării registrelor de evidență financiar-contabilă ale parohiilor, în acord cu reglementările fiscale ale Statului italian cu privire la organizațiile religioase de pe teritoriul său. În scopul clarificării tuturor aspectelor acestei teme a fost invitată de la Roma contabila Episcopiei, doamna Irina Popa, care a făcut mai întâi o prezentare generală a statutului financiar al entităților religioase în Italia, apoi a prezentat detaliat modul de întocmire corectă a fiecărui registru parohial în parte. Partea finală a discuțiilor a fost dedicată întrebărilor și răspunsurilor. Amintim faptul că Biserica Ortodoxă Română din Italia este cult religios oficial, recunoscut de către Statul italian. În prezent se desfășoară demersurile pentru "Intesa", adică pentru acordul economic cu organele financiare ale statului.

A consemnat preotul Sorin Croitoru de la Mantova, responsabilul mass-media al Protopopiatului Lombardia 1

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3182163