Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Cumpărare biserică - parohia Rimini

Cu mare bucurie în suflet, anunțăm că ieri, 17 octombrie 2018, după o lungă tratativă (la împlinirea a zece ani de la înființarea parohiei "Sf. Ierarh Ghelasie de la Râmeț" - Rimini), cu binecuvântarea  

Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, a avut loc un eveniment unic, emoționant, îndelung așteptat de credincioșii parohiei noastre: semnarea contractului de cumpărare a bisericii "Sant' Agnese" pentru parohia noastră.

La această bucurie ne-au fost alături, în fața notarului şi autorităților de stat din Rimini:  P.C. pr. dr. Constantin Totolici împreună cu d- na preoteasă și P.C. pr. Vasile Jora (protoerei ai protopopiatelor Emilia Romagna 1, respectiv Emilia Romagna 2), reprezentanți juridici ai  Episcopiei Ortodoxe Române  a Italiei: Geom. Marco Chiani şi Av. Leonardo Lener (președintele, respectiv vicepreședintele casei de avocatură Castelli, Roma).

Totodată ne-a bucurat cu  prezenţa sa, cel care a fost alături de noi timp de 10 ani, în organizarea  parohiei și ne-a ajutat să ducem la bun sfârșit această tratativă: dott. Stefano Parato.

Le mulțumim din suflet atât lor, cât și consilierilor și credincioşilor parohiei noastre, tineri și copii, care, îmbrăcaţi în straie de sărbătoare ne-au înconjurat cu multă căldură în aceste momente pline de emoție.

Cu toții ne-am bucurat apoi de o agapă frățească.

La propunerea părinților protopopi, am încheiat ziua cu o rugăciune de mulțumire adusă Domnului pentru sfântul Său locaș.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 
 

 
 
3812757