"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Cateheză despre ”moșii de toamnă„ la Canicatti

După terminarea slujbei laudelor duminicale și a Sfintei Liturghii în Casa socială ”Sfânta Filofteia” a parohiei Canicatti din Protopopiatul Misionar Sicilia, într-un spațiu neîncăpător, Duminică 04 noiembrie, a fost prezentată o cateheză ”pe viu” ținută celor mari și celor mici de către părintele Daniel cu ocazia pomenirii celor răposați în ziua numită ”moșii de toamnă”.

Micuții și tinerii noștri au aflat care este semnificația fiecărui element liturgic din slujba Parastasului: pâinea, coliva de grâu, vinul, lumina și tămâia împreună cu importanța săvârșirii acestei slujbe pentru cei adormiți.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3097966