"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Corala Episcopiei în concert la Roma

Cu binecuvântrea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, Corala Sfântul Roman Melodul, a Episcopiei Ortodoxe Române, dirijată de Pr. Gavril Popa, a participat la Festivalul de muzică corală „Roots Fest”, desfășurat în zilele de 3 și 4 noiembrie 2018, la Roma

Festivalul a fost organizat de Asociația ARPRO, cu patronajul Ambasadei României în Italia, Ambasadei României pe lângă Sfântul Scaun, Accademiei di Romania in Roma și a Institutului Cultural Român.  Au participat 6 formații corale din Roma, reprezentând Biserica Catolică (3 coruri), Biserica Ortodoxă, Biserica Greco-Catolică și Asociația ARPRO.

În prima zi a Festivalului (vineri 2 noiembrie, de la h 19,00), la Accademia di Romania in Roma, a avut loc o secțiune de muzică laică, cu cântece tradiționale românești și clasice, închinate Centenarului unirii tuturor românilor, la care au participat doar 2 coruri: „Arpeggio&Roua” (al Asociaàiei ARPRO) și Corala Sfântul Roman Melodul, care a interpretat piesele: Du-te dor – Nicodim Ganea , Oda bucuriei – L. V. Beethoven - aranjament pt cor bărbătesc de C-tin Drăgușin , Șoim român – Cântec ostășesc din primul război mondial – aranjament coral P. Gavril șiSă trăiască România – Nicolae Lungu. La concert a participat și Domnul Ambasador GeorgeGabriel Bologan

În a doua zi a Festivalului (sâmbătă 3 noiembrie, de la h 19,30), Basilica San Vitale din Roma, a avut loc secțiunea de muzică sacră, la care au participat toate cele 6 coruri. Corala Sfântul Roman Melodul, care a interpretat piesele:Tatăl nostru – Ciprian Porumbescu, Clopote de seară – Cântec din repertoriul coral rusesc, Rugăciune – C-tin Drăgușin și Priveghere – Nicolae Lungu.

Festivalul s-a bucurat de o prezență semnificativă de spectatori, care au apreciat cu lungi aplauze, interpretările corale prezentate.

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3101837