"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Întâlnirea clericilor din protopopiatul Lombardia II

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea PS Siluan al Italiei, în Parohia "Sfântul Ierarh Andrei Șaguna" - Romano di Lombardia a avut loc întâlnirea preoților din Protopopiatul Lombardia  II, precum și săvârșirea Tainei Sfântului Maslu.

Cu această ocazie, spre împreună-slujire, au fost prezenți și părinți din Protopopiatul Lombardia I.

PC Părinte Protopop Pompiliu Nacu a prezentat, pentru credincioșii prezenți, tema anului omagial, insistând asupra relației dintre limba română și credința noastră creştin-ortodoxă, ca factori de unitate națională.

Tema aceasta a fost apoi aprofundată de PC Părinte Cristian Prilipceanu, Consilierul pentru misiune al Episcopiei noastre, cel care în cuvântul său de învățătură a făcut o adevărată incursiune în istorie și literatură, insistând asupra principalelor momente și personalități din trecutului neamului românesc și a Bisericii strămoșești, realizând o adevărată apologie de limbă și credință!

La final, în timpul agapei frățești, s-au discutat probleme administrative, atât legate de Postul Nașterii Domnului și de sfârșitul anului, cât și de evenimentele viitoare din Episcopie și din Protopopiat.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

Pr. Gelu Porumb

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3098000