"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Slujba arhiereasca cu prilejul hramului paraclisului Parohiei „Sfânta Cruce” – Torino II

Ca în fiecare an, sărbătoarea Sfântului Nectarie de la Eghina, unul dintre cei trei ocrotitori ai paraclisului Parohiei „Sfânta Cruce” – Torino II, adună şi uneşte în duh de rugăciune pe toţi cei care au simţit în vieţile lor prezenţa şi ajutorul sfântului .

Sfântul Nectarie a strâns în biserică încă de cu seară mulţime mare de credincioşi, dornici de a gusta din dulceaţa slujbelor închinate acestuia. Slujba Vecerniei  Mari cu Priveghere, la care membrii grupului psaltic Dynamis, condus de părintele Iustin Androne, au creat, prin muzica atat de dragă Sfântului Nectarie, o atmosferă de evlavie şi rugăciune.

De darurile sfântului s-au bucurat cei prezenţi şi în ziua praznicului, când în mijlocul comunităţii a fost prezent Preasfinţitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu Vicar al Episcopiei Ortodoxe Romane a Italiei, care a săvârşit, alături de părintele protopop Marius Floricu, părintele paroh Lucian Rosu si alţi părinţi din parohii ale Protopopiatului Piemonte I – Valle d Aosta, Centru – Nord,  Acatistul Sfântului Nectarie şi Sfânta Liturghie.

La sfârşitul Sfintei Liturghii, Preasfinţia Sa a îndemnat pe cei prezenţi să nu uite că „ pot urma exemplul Sfântului Nectarie, scriind tot mai des scrisori catre Mântuitorul Iisus Hristos, scrisori ce nu vor rămâne fără răspuns”, şi că „ toţi cei care s-au rugat sfântului au primit curajul necesar pentru a trece prin orice suferinţă trupească sau sufletească”.

Mai apoi părintele Iustin Androne a mulţumit Preasfintiei Sale, preoţilor şi tuturor celor care s-au jertfit ca să fie prezenţi la acest praznic ce a arătat încă o dată că  „ unitatea sufletească duce la unire”.

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3097936