"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Mare bucurie pentru parohia „Sfântul Mare Mucenic Nichita Romanul” din Monte Compatri

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, duminică, 30 decembrie 2018, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în parohia „Sfântul Mare Mucenic Nichita Romanul” din Monte Compatri, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

Bucurie, emoție și mare binecuvântare pentru credincioșii parohiei monticene, care au fost martorii unui eveniment deosebit, aceasta fiind prima Sfântă Liturghie arhierească săvârșită în parohie. În cadrul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfințitul Părinte Atanasie a săvârșit și Taina Sfântului Botez a micuței Ilaria, cel de-al treilea copil al familiei părintelui paroh. De asemenea, la momentul potrivit, Preasfinția Sa a binecuvântat și noua catapeteasmă a parohiei, achiziționată prin râvna credincioșilor.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa le-a vorbit celor prezenți despre minunata lucrare a Botezului, această intrare în familia Bisericii lui Hristos, prin care pruncul adus spre a fi botezat primește arvuna mântuirii, chipul celui botezat îmbogățindu-se de lumina vederii Mântuitorului nostru Iisus Hristos, Care Se sălășluiește întru noi în cadrul afundării baptismale. Primirea Botezului, pecetea darurilor Duhului Sfânt prin Taina Mirungerii și, mai ales, Împărtășirea cu Cinstitul Trup și Sânge al Domnului nostru Iisus Hristos îl renasc pe copil spre a deveni una cu Hristos, Cel care S-a făcut om, ca noi toți să ajungem la moștenirea Împărăției lui Dumnezeu. De asemenea, Preasfințitul Părinte Atanasie a tâlcuit celor prezenți pericopa evanghelică, punând accent pe profețiile legate de venirea în lume a Domnului nostru Iisus Hristos.

La final, Părintele Cristian Țuțuroi, parohul comunității, a mulțumit atât Preasfințitului Părinte Atanasie pentru bucuria pricinuită prin slujirea în mijlocul credincioșilor din Monte Compatri, cât și părinților împreună-slujitori și tuturor credincioșilor veniți să primească, cu multă emoție, prima vizită a unui ierarh în parohia „Sfântul Mare Mucenic Nichita Romanul” Monte Compatri – San Cesareo.

Evenimentul s-a încheiat cu un scurt recital de colinde susținut de către copiii și tinerii care participă la școala parohială, aceștia primind din mâna Preasfințitului Părinte Atanasie diplome și daruri pentru participarea la această serbare de Crăciun.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3185284