"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Praznicul Dumnezeieștii Arătări la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

„Astăzi, raiul s-a deschis oamenilor şi Soarele dreptăţii ne luminează nouă”. Cu ajutorul Domnului, la luminatul Praznic al Botezului Domnului, duminică, 6 ianuarie 2019, la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial de la Roma, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie împreună cu Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania și alături de un sobor de preoți și diaconi. 

> În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a vorbit despre acest mare Praznic al Ortodoxiei, în care Domnul nostru Iisus Hristos primește botezul în Iordan, din mâinile Sfântului Ioan Botezătorul. Mântuitorul nostru Iisus Hristos nu aduce înainte propriile păcate, ca ceilalți oameni botezați de către Sfântul Ioan, care veneau și își mărturiseau toate păcatele, din două pricini: pentru că El era fără de păcat și pentru că asumă întru Sine păcatul întregii lumi, pe care îl va curăți prin jertfa de pe Cruce. Domnul lucrează la mântuirea neamului omenesc nu din exterior, ci asumă întreaga omenire, întregul Adam, pe care o vindecă dinlăuntrul ei. De asemenea, Preasfinția Sa a amintit și de faptul că Botezul Domnului se mai numește și Dumnezeiasca Arătare, căci odată cu Botezul Mântuitorului în Iordan, Duhul Sfânt se pogoară în chip de porumbel și glasul Tatălui din ceruri pecetluiește începutul propovăduirii Domnului nostru Iisus Hristos în lume.

După Dumnezeiasca Liturghie, soborul de arhierei, preoți și diaconi au săvârșit slujba Sfințirii celei Mari a apei.

La final, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan i-a binecuvântat pe toți cei prezenți și le-a urat un an nou cu bucurii și împliniri duhovnicești, în care să-L descoperim și mai mult pe Hristos și să ne însușim în propria viață paza poruncilor sale mântuitoare.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3249561