"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Duminica după Botezul Domnului la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

Sfânta Liturghie, în Duminica după Botezul Domnului, la Paraclisul Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului din Roma și sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, împreună cu ceilalți slujitori ai Paraclisului.

În cuvântul de învățătură adresat celor prezenți după citirea Sf. Evanghelii, Preasfinția Sa a vorbit și despre îndemnul "Pocăiți-vă, că s-a apropiat împărăția cerurilor!", arătând că acest îndemn presupune, în primul rând, reorientarea țelului vieții, către Împărăția cerurilor, în contextul în care lumea și-a făcut un țel din cele materiale, iar în al doilea rând, tot din cuvintele Domnului, împărăția cerurilor este înăuntrul fiecăruia dintre noi.

La sfârșit, cu toții s-au închinat icoanelor praznicelor Învierii și Botezului Domnului, dând slavă lui Dumnezeu.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3527919