"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Ziua Internațională a tinerilor ortodocși, serbată de către tinerii Nepsis din zona Lazio

Cu ajutorul Domnului, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și în prezența Preasfințitului Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania, sâmbătă, 2 februarie 2019, tinerii Nepsis din zona Lazio au serbat Ziua Internațională a tinerilor ortodocși.

Evenimentul a debutat prin rugăciune, cu Dumnezeiasca Liturghie Arhierească săvârșită de către Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania.

După Dumnezeiasca Liturghie, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a dăruit tinerilor Nepsis prezenți un cuvânt de binecuvântare, apoi a urmat conferința cu titlul “Frumosul și rușinea în ziua de azi”, susținută de Pr. Nicodim Burcea, starețul Mănăstirii Bunavestire din orașul Mirabella Eclano.

Au urmat programe interactive dedicate tinerilor, și laboratoare de lucru. Ziua s-a încheiat tot cu rugăciune, dând slavă lui Dumnezeu pentru toate, pentru bucuria de a fi împreună și pentru putința de a da și noi mărturie despre nădejdea credinței noastre, tuturor acelora care sunt biruiți de deznădejde și de întristare.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3249657