"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Serbare „Ziua Mamei Creştine” în Parohia Rovigo

Cu o zi înainte de marele Praznic al Bunei-Vestiri, copiii Şcolii Parohiale „Sfântul Cuvios Ioan Iacob de la Neamţ” din Rovigo au susţinut  frumoasă şi emoţionantă serbare dedicată tuturor femeilor şi în special mamelor creştine, care au pe Maica Domnului ca pildă de vieţuire şi dragoste jertfelnică. Alături de  cântecele închinate Fecioarei Maria, copiii au dăruit mamelor cu bucurie câte o floare şi un zâmbet, cântece şi rugăciuni:

Dumnezeu să-ţi dăruiască,

Scumpă mamă, mângâiere,

Mâna Lui să-ţi șteargă ochii de-orice lacrimi şi durere.

Să-ţi văd chipul totdeauna luminat de bucurie,

Cea mai fericită mamă, Doamne, mama mea să fie!

 

A avea ca mamă pe Maica Domnului e darul neprețuit pe care ni L-a făcut Dumnezeu. A ales-o dintre oameni pentru ca pe oameni să-i ridice la Sine. I-a prețuit curăția și smerenia și i le-a încununat, dăruindu-ne-o ca exemplu tuturor femeilor creștine. Modelul prin excelență de mamă este cel al Fecioarei Maria, în brațele căreia își găsesc alinare toți. În ea se descoperă pentru fiecare femeie chipul original al feminității și afecțiunii materne. Buna Vestire le pune în faţă tuturor celor care au acceptat darul vieţii pe Maica Domnului – ocrotitoarea, dar şi modelul lor.

Să-i mulțumim Maicii Domnului pentru dragostea de a ne numi fii ai Ei şi să ne străduim să devenim cât mai deplin vrednici de demnitatea pe care am primit-o !

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3177602