"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Duminica Sfântului Grigorie Palama la sediul Episcopiei Italiei

Duminica  a doua a Postului Mare, consacrată Sf. Grigorie Palama, reprezintă încă un prilej de a rememora care este adevăratul sens al vieții noastre.

Și nu întâmplător, deoarece viaţa, gândirea şi scrierile sale stau la baza întregii spiritualități creștine, Biserica Ortodoxă evocându-l ca „propovăduitor al harului, organ dumnezeiesc al Teologiei şi vestitor al Luminii necreate”

În această duminică, la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, din Roma, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Vasile cel mare.

Cuvântul de învățătură adresat de către Preasfinția Sa după citirea pericopei evanghelice duminicale a împletit îndemnuri extrase din relatarea evanghelistului Marcu despre vindecarea slăbănogului din Capernaum cu referiri la viața și învățătura Sf. Grigorie Palama, arhiepiscopul Tesalonicului.

Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a arătat că "Dumnezeul nostru vrea să ne redeschidă perspectiva vederii celei adevărate și asupra noastră, și asupra Lui, și asupra vieții încă de aici, de pe pământ. Și de aceasta, Sf. Grigorie Palama, în duminica aceasta, vine și ne spune pe temelia tuturor văzătorilor de Dumnezeu că de la venirea Domnului Hristos în lume Dumnezeu poate fi văzut față către față."

La sfârșitul Sfintei Liturghii, cu ocazia înainteaprăznuirii Bunei Vestiri, ziua mamelor creștine, copiii de la Paraclis, cu flori în mâini, au recitat poezii si au intonat  cântece mamelor prezente in biserică, precum și prinos de rugăciuni Maicii Domnului.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3177615