"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Parohia „Sfântul Întâi Mucenic și Arhidiacon Ștefan” din Vercelli

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, duminică, 14 aprilie 2019, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania s-a aflat în mijlocul comunității „Sfântul Întâi Mucenic și Arhidiacon Ștefan” din Vercelli, unde a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare, în a cincea duminică a Postului Mare, închinată Sfintei Maria Egipteanca.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie le-a vorbit credincioșilor atât despre Sfânta Maria Egipteanca, cât și despre pericopa evanghelică a duminicii. „Sfânta Maria Egipteanca ne oferă chipul pocăinței și modelul de întoarcere către Hristos, de la o viață robită de patimi, la acea bucurie a ascultării de Domnul. Sfânta ne invită pe toți să ne păstrăm nădejdea, chiar și atunci când cădem în păcat, că mai avem încă deschisă calea spre mântuire”. Despre pericopa evanghelică, Preasfinția Sa a amintit că „dialogul cu fiii lui Zevedeu este un dialog existențial, în care ni se vorbește despre <<cruce>> și <<paharul>> martiriului, ca stâlpi neclintiți în urmarea până la capăt a lui Hristos, acestea fiind expuse în cea de-a treia vestire a Pătimirilor Sale de Însuși Domnul nostru Iisus Hristos”. Preasfințitul Atanasie a accentuat și partea finală a pericopei evanghelice duminicale, care ne prezintă „virtutea smereniei așa cum ne-o cere Hristos, în sensul în care cel ce va vrea să fie mai mare, trebuie să fie slujitorul tuturor, într-o atitudine prelungită a iubirii răstignite pe Cruce a Domnului nostru Iisus Hristos”.

La finalul cuvântului de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie i-a îndemnat pe credincioși să rămână statornici în călătoria lor spre bucuria Învierii din morți a Mântuitorului nostru Iisus Hristos, anticipată în săptămâna ce urmează prin Învierea lui Lazăr, biruință care se prelungește liturgic și în Duminica Floriilor.

Preacucernicul Părinte Iulian Păun, parohul comunității, a adresat un cuvânt de mulțumire atât Preasfințitului Părinte Atanasie, pentru binecuvântarea revărsată prin slujire și prin cuvântul de învățătură, cât și tuturor celor prezenți la acest înălțător eveniment din viața parohiei.

La final, toți credincioșii au fost binecuvântați de către Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania.

 

Parohia „Sfântul Întâi Mucenic și Arhidiacon Ștefan” din Vercelli se află în al șaselea an de activitate pastoral-misionară și liturgică, ea fiind înființată în anul 2013.

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3185265