"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Hramul parohiei din Fossano

Totul a început în luna iulie a anului 2017, când Prea Sfinţitul Siluan episcopul românilor ortodocşi din Italia, a hotărât înfiinţarea unei parohii Ortodoxe pentru românii şi moldovenii vorbitori de limbă română din cuprinsul oraşelor Fossano şi Mondovì. De la o lună la alta, de la o duminică la alta, emoţiile şi binecuvântata nelinişte au atins inima mea, şi deopotrivă pe a acelora care au fost alături de mine în această încercare de "a fi"... Zilele au trecut, şi după sărbătoarea Naşterii Domnului, a Botezului Mântuitorului, a Învierii Lui, a venit şi hramul bisericii! Emoţie deplină! Ştiind că bucuria se desăvârşeşte prima împărtăşirea ei, dar şi pentru a nu fi slujit "singur" la onomastica parohiei noastre, am decis să invităm din România pe p.c. părinte Viorel Bădără preot militar şi paramedic la SMURD slujitor la mănăstirea Crucea din judeţul Constanţa care ne-a bucurat sufletele şi inimile cu cuvintele pline de înţelepciune şi de duhovnicesc înţeles, şi împreună cu dânsul, pe părintele diacon Virgil-Cătălin Oancea arhidiacon în cadrul Episcopiei Giurgiului!

Bucuria a început sâmbătă seara, când în mijlocul nostru a fost părintele Protopop Cătălin Zaharie şi părintele inspector Ciprian Ghizilă, care alături de părintele paroh au coslujit Vecernia bilingv, din respect pentru comunitatea catolicilor care ne-au oferit de mai bine de doi ani, posibilitatea de a ne exprima ortodox credinţa! Monsignor Piero Delbosco a răspuns invitaţiei noastre, iar la sfârşitul slujbei în cuvântul de învăţătură, a îndemnat credincioşii la menţinerea şi respectarea tradiţiilor şi a credinţei, ca unic simbol identitar al românilor din diaspora. După cuvântul episcopului, corul ecumenic din Centallo a susţinut un concert de muzică sacră pentru cei prezenţi.

Duminică la sfânta şi dumnezeiasca Liturghie, am văzut "cât de bine este, şi cât e de frumos să locuiască (slujească) fraţii în unire!"

Aţi venit mulţi la biserică pentru împreună-rugăciune, aţi reuşit să mă, şi să ne impresionaţi prin frumuseţea costumelor populare, prin împreună-cântare la Sfânta şi dumnezeiasca Liturghie, dar şi prin liturghia de după Liturghie la restaurant, când împreună-şederea la masă ne-a fost pecetluire de inimi iubitoare de Dumnezeu şi aproapele. Ne-am rugat, am plâns, ne-am bucurat! Despre asta ar trebui să vorbim tuturor! Despre cât de minunaţi pot fi oamenii atunci când se unesc!

Eu vă mulţumesc din suflet tuturor pentru îngăduinţă, pentru că aţi împărtăşit bucuria cu mine, pentru cât de minunaţi aţi fost şi sunteţi, şi pentru tot! Mă înclin cu aleasă preţuire în faţa frăţiilor voastre şi rog pe bunul Dumnezeu să nu ia de la noi niciodată bucuria! Mulţumesc de asemenea în mod special doamnei preotese Irina, care mi-a fost sprijin real mereu, încă de la începutul misiunii mele ca preot. Dumnezeu să ne acopere pe toţi cu harul Său pentru rugăciunile sfântului nostru ocrotitor, Ierarhul Iacob de la Putna!

Părintele Nicolae

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3175647